Schedule & Results

National/World Championship Events

US Alpine Masters National Championships: Okemo, VT - February 5-10, 2018 Fact Sheet/Lodging
US Alpine Masters National Downhill: Ski Cooper - March 9-11, 2018 Fact Sheet/Lodging
FIS Masters World Criterium: Big Sky, MT - March 20-25, 2018 Schedule & Lodging 
(if you didn't buy/renew FIS license when you renewed your U.S. Ski & snowboard License you can now BUY/RENEW Masters FIS online.)
National Speed Series: Schedule

Please keep in mind that there can still be changes due to weather!

Year End Awards Descriptions
Team Award Rules

schedules and results

2017-2018 Season

DATELOCATIONDISCIPLINERACESPONSORLINKS
12/16/2017 Loveland Valley (Twist) Slalom Denver Sports Lab Loveland Season Kickoff SL Denver Sports Lab sign-up startlist results standings
12/17/2017 Loveland Valley (Twist to Switchback) Giant Slalom Denver Sports Lab Loveland Season Kickoff GS Denver Sports Lab sign-up startlist results standings
1/13/2018 Ski Cooper (Piney) Giant Slalom Ski Cooper GS Steve Perrins sign-up startlist results standings
1/14/2018 Ski Cooper (Piney) Giant Slalom Benson Ski Cooper GS Bob Benson sign-up startlist results standings
1/20/2018 Winter Park (Lower Hughes) Slalom Carol Rymer Davis Masters Weekend at Winter Park SL1 John Davis sign-up startlist results standings
1/20/2018 Winter Park (Lower Hughes) Slalom Carol Rymer Davis Masters Weekend at Winter Park SL2 John Davis sign-up startlist results standings
1/21/2018 Winter Park (Upper Hughes/Lower TBD) Giant Slalom Carol Rymer Davis Masters Weekend at Winter Park GS John Davis sign-up startlist results standings
1/26/2018 Ski Cooper (Black Powder) Downhill Training Wolf Cup Ski Cooper DHtr1, DHtr2 Lori Hamilton and Jonathan Wolf sign-up startlist results standings
1/27/2018 Ski Cooper (Black Powder) Downhill Wolf Cup Ski Cooper DHtr3, DH1 Lori Hamilton and Jonathan Wolf sign-up startlist results standings
1/27/2018 Ski Cooper (Black Powder) Downhill Wolf Cup Ski Cooper DH2 Lori Hamilton and Jonathan Wolf sign-up startlist results standings
1/28/2018 Copper (Copperopolis) Slalom BookaLaw Copper SL BookaLaw sign-up startlist results standings
2/3/2018 Beaver Creek (Epic Mix/Bear Trap) Giant Slalom Minnesota Connection Beaver Creek GS1 Charlie Hauser, Lilla Gidlow, Winfried Raabe, Tom Patterson, Jerry Sorensen, and Bob Benson sign-up startlist results standings
2/3/2018 Beaver Creek (Epic Mix/Bear Trap) Giant Slalom 3rd Annual Hendo Classic at Beaver Creek GS2 Aurum Food & Wine sign-up startlist results standings
2/4/2018 Ski Cooper (Black Powder) Super-G Buser-Huff Ski Cooper SG1 Bob and Loretta Huff sign-up startlist results standings
2/4/2018 Ski Cooper (Black Powder) Super-G Ski Cooper SG2  sign-up startlist results standings
2/16/2018 Aspen Highlands (Catwalk/Golden Horn/Thunderbowl) Downhill Training Aspen Highlands DHtr1, DHtr2  sign-up startlist results standings
2/17/2018 Aspen Highlands (Catwalk/Golden Horn/Thunderbowl) Downhill Training Aspen Highlands DHtr3, DHtr4  sign-up startlist results standings
2/18/2018 Aspen Highlands (Catwalk/Golden Horn/Thunderbowl) Downhill Carol Rymer Davis Masters Weekend at Aspen Highlands DH1 (National Speed Series) John Davis sign-up startlist results standings
2/18/2018 Aspen Highlands (Catwalk/Golden Horn/Thunderbowl) Downhill Carol Rymer Davis Masters Weekend at Aspen Highlands DH2 John Davis sign-up startlist results standings
2/19/2018 Aspen Highlands (Catwalk/Golden Horn/Thunderbowl) Super-G Aspen Highlands SG1 (National Speed Series) Chuck Tower sign-up startlist results standings
2/19/2018 Aspen Highlands (Catwalk/Golden Horn/Thunderbowl) Super-G Aspen Highlands SG2  sign-up startlist results standings
3/4/2018 Eldora (TBD) TBD Eldora Jim Reinig sign-up startlist results standings
3/9/2018 Ski Cooper (Black Powder) Downhill Training Masters Nationals DHtr1, DHtr2 Phillips 66 sign-up startlist results standings
3/10/2018 Ski Cooper (Black Powder) Downhill Masters Nationals DHtr3, DH1 (Phillips 66 National Speed Series) Harold Wescott Memorial: Bob Benson, Charlie Hauser, Lee Kaufman, Barry Ottley & Bob Tengdin sign-up startlist results standings
3/10/2018 Ski Cooper (Black Powder) Downhill Ski Cooper DH2 (Phillips 66 National Speed Series) JENSCO Cup: Jeanette Saylor sign-up startlist results standings
3/11/2018 Ski Cooper (Black Powder) Super-G Ski Cooper SG1 (Phillips 66 National Speed Series)  sign-up startlist results standings
3/11/2018 Ski Cooper (Black Powder) Super-G Ski Cooper SG2  sign-up startlist results standings
3/17/2018 Loveland Valley (Twist) Slalom Loveland Tengdin Memorial SL The Tengdin Family sign-up startlist results standings
3/18/2018 Loveland Valley (Twist to Switchback) Giant Slalom Loveland GS  sign-up startlist results standings
4/1/2018 Ski Cooper (Black Powder) Giant Slalom The Colonel’s Cup Ski Cooper GS Bill and Lisa Gooch sign-up startlist results standings
4/7/2018 Breckenridge (Cimarron) Super-G A Racer’s Edge SG1 A Racer’s Edge sign-up startlist results standings
4/7/2018 Breckenridge (Cimarron) Super-G A Racer’s Edge SG2 A Racer’s Edge sign-up startlist results standings
4/8/2018 Breckenridge (Cimarron) Giant Slalom A Racer’s Edge GS A Racer’s Edge sign-up startlist results standings
List Last Updated:1/16/2018 1:22:43 PM